Kontakty
Petr Černohlávek
Pod Zemankou 19/1599
147 00 Praha 4

Francouzská vína

Žádná země na světě nemůže soupeřit s Francií v tradici a prestiži vinařského umění, v množství a rozmanitosti regionů, druhů a typů vín.

Každá z deseti hlavních oblastí je samostatným pojmem s jedinečnou historií, technologií i s vlastními odrůdami a víny. Právě z Francie se často vinná réva a technologie výroby dostaly do oblastí Nového světa, Afriky i Austrálie.

Francouzští vinaři jsou uznávanými mistry ve zpracování a školení vín a jsou si vědomi svého umění a kvalit. Řada špičkových vín z Bordeaux, Bourgogne nebo Champagne patří k nejluxusnějším a nejdražším vínům světa.

Kategorizace a značení francouzských vín:
Vin de Table
- stolní vína bez označení odrůdy a původu. Jsou určena pro každodenní spotřebu, téměř všechna se spotřebují ve Francii.
Vin de Pays - kvalitně lepší vína než Vin de Table, již s vyznačením původu a individuálním charakterem, lze označit jako "krajové víno". Většina vín se opět spotřebuje ve Francii, ale dnes se úspěšně vyvážejí do Evropských zemí. Některá jsou již velmi kvalitní.
VDQS (Vin De'ľimité de Qualité Supérieure) - přísně kontrolovaná vína, ale s vyššími limity produkce než AOC. Kvalitou se těmto vínům velmi přibližují a řada vín je postupně do této kategorizace i zařazována.

AOC (Appellation d'Origine Contrôlée) - toto označení nesou všechna nejkvalitnější francouzská vína. 400 úřadů po celé Francii přísně kontroluje původ, odrůdy, množství produkce, pěstitelské metody, techniky zpracování a kvalitu produktů. Vína AOC tvoří asi jednu třetinu produkce francouzského vinařství.
Premier Cru, Grand Cru - úřední ohodnocení nejlepších vinic v určitých oblastech Francie; v regionu Bordeaux existuje vlastní podrobnější systém označení kvality.

Tel.: +420 602 207 843
Email: petr@jo-pe.eu
aaaaaaaaaaaaiii